Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Pijete vodu z plastových lahví? Stále ještě ano?

Zveřejněno: 16. 7. 2012
Pijete vodu z plastových lahví? Stále ještě ano?

Že balenou vodu jen pijete? A znáte všechna, nebo alespoň některá zásadní fakta o balené vodě?

 
Asi ne, protože průzkumy ukazují, že 35% spotřebitelů balených vod si myslí, že je bezpečnější než voda z vodovodu....
 
Tak třeba teplo. Extrémní teploty napomáhají vylučovat z plastu chemikálie, které nesmírně škodí našemu zdraví, způsobuje rakoviny, jde o složky PET, a to jsou bisphenol-A (BPA) a acetyldehyd. PEt lahve se plní při 90°C!!!, následně se naplněné skladují ve skladech při teplotách -3 až 29°C, transport v nákladních autech probíhá v teplotách od 37 do 65°C, nakládání a vykládání od -10 do 37°C (podle ročního období), následné stání vody v obchodě, před benzínovou pumpou. To je tedy extrémních teplot! Balená pitná voda by se měla skladovat v temnu, ne náhodou pitnou vodu čerpáme z hlubin země, ze studní, ze tmy. Po dvou dnech se voda kazí. Viděli jste už někdy neprůhlednou Pet láhev na vodu?
 
Do většiny balených vod (i kojeneckých) se přidává chlor. Takže je třeba stejně jako vodu z vodovodu nechat vodu z PET lahve stejně odstát. 40 ř vod v PET lahvích je úplně stejná voda, jaká Vám teče doma z kohoutku. A balená voda je zhruba 1000 x dražší než voda doma. Opravdu jste tak bohatí? 
 
Často obsahují CO2 - oxid uhličitý, jsou to všechny tzv. sycené nápoje. Na odbourání CO2 z těla potřebuje organismus vápník, na který se naváže. Tudíž je nám všem jasné, odkud se u nás tak najednou rozšířila osteoporóza, tj. odvápnění kostí. 
 
Minerály, které jsou obsaženy v minerálních vodách, jsou v anorganickém stavu a ty náš organismus zpracovat neumí. Člověk dokáže využít minerály jen ze stravy! (Lázeňské vody jsou léčivé proto, že při své cestě na povrch projdou minerálním podložím, které je energeticky obohatí, a to je to, co léčí.) Proto má člověk v 50-ti letech průměrně 2 - 3 kg usazenin - pak přichází kornatění cév, tepen, mozku,...
 

To jsme my a naše zdraví, ale co matička Země?

  • V roce 2007 dosáhla světová spotřeba balené vody 189,5 mld. Litrů !!! Kolik je to asi dnes?
  •  Což je stejné množství plastových lahví, z nichž se recykluje pouze 14% !!!
  • Každou sekundu 1500 plastových lahví jako odpad !!!
  • Na výrobu plastových lahví se spotřebuje tolik nafty, která by postačila jako palivo pro 100 tisíc aut na jeden rok! Výrobou tohoto množství plastových lahví produkujeme 2 500 000 tun oxidu uhličitého!!!
  • A aby toho nebylo málo - víte, kolik utratíte za balenou vodu? A víte, že každý rok všichni dohromady utratíme za balenou vodu více než 100 bilionů dolarů? Výzkumy ukazují, že za zlomek této částky by mohl každý na této planetě mít zabezpečenou pitnou vodu a řádnou hygienu.
 

Nebo pijte vodu z vodovodu nebo z louže - vše je lepší než PETky :-).

 

Zdroje:

http://empatia.cz/pijete-vodu-z-plastovych-lahvi-stale-jeste-ano

film Tapped!, www.csfd.cz/film/275342-tapped/

Přesunout nahoru