Typologie zavařovacích víček

Vítejte na našem blogu o plechových zavařovacích víčkách!


Zavařování potravin je skvělý způsob, jak uchovat jejich čerstvost a chuť po dlouhou dobu. K tomu je potřeba nejen kvalitní sklenice, ale také správná víčka. Pojďme se společně podívat na různé typy plechových zavařovacích víček a jejich vlastnosti.
Základní rozdělení víček podle tvaru:

 

 

RTS (Regular Twist off with step-shape of the groove)

RSB (Regular Twist off with a vacuum click button)

RTO (Regular Twist off)

RTB (Regular Twist off with vacuum button)

tvary vicek

Tvar víčka nemá zásadní vliv na funkčnost při zavařování. Typy s koncovkou "B" (button) mají vákuový znak, který pomáhá uživateli vizuálně i pomocí "kliknutí" signalizovat správné uchycení a zavařování, což zajišťuje dostatečný podtlak a brání plesnivění.


Dále se víčka dělí podle výšky závitu:

RTO (Regular Twist off) - běžná výška
MTO (Medium Twist off) - střední výška
DTO (Deep Twist off) - vysoká/hluboká výška

 

Pro uživatele, kteří mají k dispozici speciální tlakový zavařovací hrnec (autokláv), umožňující zavařování při teplotách 100-130 °C, jsou určena víčka s označením STERIL. Pořízení autoklávu je však finančně náročné a může stát desítky až stovky tisíc korun.


Pro běžné zavařování do 100 °C se používají víčka typu PASTER. I při zavařování v troubě nebo konvektomatu, kde se teploty pohybují okolo 150-200 °C, je zavařovaná směs ve sklenici kvůli absenci protitlaku ohřátá maximálně na 100 °C (bod varu). Vyšší teploty lze dosáhnout pouze v autoklávu.


V názvu některých víček se můžete setkat se zkratkami jako TP, CC apod. Tyto zkratky můžete ignorovat, protože se jedná o interní značení dodavatelů.

Doufáme, že vám náš blog pomohl lépe se orientovat v problematice plechových zavařovacích víček. Pokud máte další dotazy nebo zkušenosti se zavařováním, neváhejte se s námi podělit v komentářích.


Šťastné zavařování!